W celu świadczenia usług najwyższej jakości nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Pozwalają one na dostosowanie treści do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Więcej szczegółów na temat cookies w naszej Polityce Prywatności.

Informacje rynkowe

INFORMACJE RYNKOWE

Rezygnacja z PPK ma być w pełni świadoma

Przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych przewidują automatyczny zapis do planu wszystkich pracowników, którzy nie ukończyli 55 roku życia. Pracownik, który nie wyrazi zgody na uczestniczenie w PPK będzie musiał wypełnić pisemną deklarację o rezygnacji, na której złoży aż 7 podpisów.

Jesteśmy blisko punktu zwrotnego w gospodarce globalnej

 • Dominuje zmienność – trzeba się do niej przyzwyczaić i ją zaakceptować
 • Początek roku otwiera inwestorów na nowe alokacje
 • Powrót do prac nad projektem pomocy „frankowiczom” chłodzi kursy polskich banków

Rynek obligacji w Polsce podąża za rynkiem globalnym

 • Wyższe wyceny i dobra sytuacja na rynku obligacji
 • W styczniu sfinansowano 43% deficytu na 2019 r.
 • „Cierpliwość” FED rynek odczytał gołębio

Efekt stycznia – inwestorzy chcą dobrze zacząć 2019

 • Inwestorzy są pozytywnie nastawieni do akcji oraz aktywów ryzykownych
 • Gołębia polityka FED’u może być dobrym lub złym sygnałem
 • Gdyby potwierdził się scenariusz hard brexitu, rynki mogłyby się osunąć nawet o kilka procent

Skuteczna promocja PPK będzie bardzo trudna. Rola związków zawodowych kluczowa

Przyzwyczailiśmy się do tego, że to brak wiedzy stanowi główny powód, dla którego Polacy nie korzystają z najlepszych rozwiązań finansowych. Przykładem jest wciąż mała popularność IKE i IKZE. Ta reguła jednak nie sprawdza w przypadku PPK. Ostatnie badania przeprowadzone na zlecenie portalu money.pl są tego najlepszym dowodem.

Marek Warmuz - perspektywy dla funduszy pieniężnych

O kompletnej ciszy na rynku długu firm po GetBacku, o tym czym się powinien charakteryzować dobry fundusz bezpieczny oraz o przyszłej polityce NBP i innych banków centralnych rozmawiamy z Markiem Warmuzem, zarządzającym subfunduszem UniAktywny Dochodowy.

https://strefainwestorow.pl/artykuly/wywiady/20190121/fundusz-pieniezny-Marek-Warmuz

Wyjątkowy status podatkowy dopłat z Funduszu Pracy do rachunku PPK

Rachunek uczestnika Pracowniczego Planu Kapitałowego ma być zasilany z trzech źródeł: wpłatami potrącanymi z wynagrodzenia netto pracownika, wpłatami z dodatkowych środków pracodawcy, a także dopłatami z Funduszu Pracy. Środki pochodzące z Funduszu Pracy będą miały wyjątkowy status podatkowy.

Stabilne stopy procentowe, wolniejszy wzrost, w akcjach odbicie pod koniec roku

Zarządzający Union Investment TFI przygotowali dla Państwa prognozy na rok 2019.

 • Szczyt koniunktury za nami – będzie rosło, ale wolniej. Wzrost polskiego PKB zwolni, ale 2019 r. będzie i tak dobry w porównaniu ze wzrostem w innych rejonach świata.
 • Prognozujemy, że uwagę inwestorów mogą przykuć spółki odporne na cykl koniunkturalny, defensywne i tzw. value.
 • Wybory w Polsce, Brexit, globalnie wojny handlowe – to czynniki ryzyka, które inwestorzy powinni wziąć pod uwagę w 2019 r.

Dobra okazja do poważnej rozmowy o inwestowaniu w fundusze akcji

Przełom roku to tradycyjny okres podsumowań wydarzeń i osiągnięć w mijającym roku, a także snucia planów na rok nadchodzący. To może być świetna okazja, aby porozmawiać z naszymi potencjalnymi klientami na temat ich planów dotyczących oszczędności. W jakim celu? Aby przy okazji zachęcić ich do podjęcia określonych, przemyślanych decyzji inwestycyjnych.

Oszczędności Polaków coraz bliżej 1,5 bln zł

Jak podała spółka Analizy Online, na koniec września Polacy posiadali oszczędności w kwocie 1 421 mld zł, co stanowi wzrost o 23,9 mld zł w okresie 3 miesięcy i o 62 mld w skali 12 miesięcy. Jeżeli tempo wzrostu zostanie utrzymane, to na koniec 2019 roku kwota oszczędności może przebić barierę 1,5 bln zł.